Trajno rešenje
Razlika u odnosu na prirodan zub je neprimetna
Proces ugradnje traje od 15 minuta do pola sata
Povratak samopouzdanja
Zubni implantati su najbolji izbor za vas ako želite da nadoknadite jedan ili više izgubljenih zuba. Ugradnjom zubnih implantata na mesto izgubljenih zuba izbegavate brušenje zdravih zuba i samim tim im produžavate vek. Ugradnjom implantata omogućićemo vam da dobijete fiksni rad koji će vam pružiti najpribližniji osećaj vaših prirodnih zuba.
Mnogima je poznat most kao jedno od rešenja problema postavljanja zuba koji fale. Međutim, kada dođe do one situacije da ne postoji zdrav zub na koji se može okačiti ostatak niske zuba na mostu, potrebno je ugraditi implant. Implant je, narodskim rečnikom govoreći, najsličniji navrtnju, tj. šrafu a predstavlja veštački koren zuba, koji se ušrafljuje direktno u kost i na koji se potom postavlja veštačka zubna krunica.
Zarad poprimanja oblika pravog zuba, krunica se mora ušrafiti u ležište koje se postavlja ispod desni i ona se ne vidi golim okom.
U našoj stomatološkoj ordinaciji je uspešnost ovih operacija veća od 95% pa nema razloga za brigu. Već nekoliko dana nakon ugradnje implanta imaćete povratnu reakciju organizma – da li će se implant primiti ili ne.
Bitno je da se prethodno proveri opšte stanje pacijenta, a potom se obavlja zahvat koji ne traje dugo i radi se u lokalnoj anesteziji. Sama ugradnja implanata traje svega 10 minuta i u potpunosti je bezbedna i bezbolna intervencija. Nakon ugradnje čeka se određeni vremenski period da se implant „veže“ za kost (od 2 do 4 meseca) , nakon čega se pristupa protetskoj fazi gde dobijate definitivni fiksni rad od bezmetalnih krunica ili metalokeramičkih krunica.Da bi došlo do potrebe za implantom, treba da se desi baš veliko propadanje zuba, a to ne smete dozvoliti. Ipak, nema razloga za očajavanje, jer implant može zameniti i nedostatak prirodnih zuba, i zube zahvaćene gangrenom i one koji su stradali zbog fizičke povrede.
Ugraditi implante znači trajno rešiti problem, tim pre jer je u pitanju vezivanje čitave strukture za vilicu.
Redovan dolazak pacijenta kod stomatologa i konsultacije sa njim, pomoći će da se ugradnja zubnih implanata gotovo ne oseti.
Kada postoje oboljenja sistemskog karaktera, izvesno je da će problem bolje rešiti nadomeštavanje potencijalnog problematičnog jednog zuba ili više njih. Zbog toga su tu implantologija i zubni implantati. Da vam pomognu i da vas spasu.
U našoj stomatološkoj ordinaciji ugradnju zubnih implanata smo doveli do savršenstva, i čak i da nemate uslove za ugradnju implanata zbog nedovoljne visine i širine kosti, taj problem ćemo jednostavno rešiti ugradnjom veštačke čime ćemo stvoriti sve potrebne uslove za ugradju zubnih implanata.
Ako je indikovana paradontološka operacija i ugradnja veštačke kosti, pri samoj ugradnji zubnog implanta sve se završava u jednoj intervenciji, tako da ne morate da zakazujete više dolazaka, već sve završavamo u jednom danu.
Po želji pacijenata vršimo i ugradnju mini-implanta za zube koji služe za stabilizaciju i retenciju vaših totalnih proteza. Mini-implanti za zube su tanki i dugi zubni implanti koji se ugrađuju u prednji deo vaše donje ili gornje vilice.
Ugradnja zubnih implanata je trajno rešenje jer se strukturno vezuju za kost vilice. Međutim to je samo jedna od prednosti ugradnje zubnih implanata.
Postoji nebrojeno prednosti kada se ugrađuje zubni implant. Kada dođe do neplaniranog gubitka zuba, da li zbog povrede ili kvara, potrebno je nekako osposobiti vilicu za žvakanje. Osim funkcionalnosti zuba, složićemo se, estetski element je jako važan. Zbog toga je veoma bitno razmišljati na vreme. Ali, i kada izgubite zub, nije sve zauvek izgubljeno. Jedan zubni implant može spasiti gotovo čitavu vilicu, tako što ćete na njega staviti most, koji će se nadovezati do prvog sledećeg celog zuba.
Ukoliko izgubite jedan ili više zuba, žvakanje hrane biće otežano a to će dalje negativno uticati na još neke funkcije organizma kao što je recimo varenje.
Takođe, kada vam fali neki zub, prilikom žvakanja dolazi do trošenja vilične kosti zbog prevelikog opterećenja, a pošto ona podupire mišiće lica, lice dobija starački izgled zbog čega dolazi do funkcionalnih i estetskih problema. Kada smo već kod estetskog faktora, ukoliko ste izgubili neki od prednjih zuba treba napomenuti da implantati sa krunicama danas izgledaju kao prirodni zubi i razlika je neprimetna.
Ukoliko vam fali jedan zub, mnogo je bolje ugraditi zubni implant nego da veštački zub stavljate brušenjem susednih zuba. Ukoliko vam fali više zuba (ili čak svi), moguće je ugraditi zubne implante koji će služiti kao nosači zubnog mosta.
Procesu ugradnje implanta prethodi utvrđivanje stanja u ustima pacijenta, i to tako što se radi 2D ili 3D ortopanski snimak. Eventualne komplikacije koje se mogu javiti u sinusnim šupljinama sprečavaju se 3D ortopanskim snimkom na kome se vidi tačna pozicija kosti i eventualno ugrađenog implanta.
U slučaju potrebe, u sinus se ugrađuje parče kosti kako bi se ona proširila, kada je nema dovoljno. Procedura ugradnje implanata traje, pa moraju da se ispune određeni uslovi. U običnim okolnostima, ova procedura traje oko 15-ak minuta do pola sata. Naravno, ukoliko se u kost ugrađuje više šrafova, procedura traje i nekoliko sati.
Da bi se utvrdilo stanje, pacijent dolazi na kontrolu već narednog dana. Ukoliko se ustanovi da je sve u redu, naredna četiri meseca čeka se da se šraf usadi u vilicu i da ga vilica prihvati. Kada je reč o potpunoj bezubosti, stomatolozi obezbeđuju privremenu protezu.
Nakon četiri meseca, sa stomatologom se dogovaraju oblici i nijanse zuba, a potom se na šraf postavlja među prostor zvani abatment. Montiranje zuba i gotov zub se očekuje 15 dana kasnije.
Zubne implante i krunice je potrebno održavati isto kao i prave zube, a na njih ćete se navići vrlo brzo. Prirodni zub se za razliku od veštačkog neko vreme može braniti sam. Zbog toga što bakterije napadaju i veštačke zube potrebno ih je prati češće. Može se desiti da bakterije sa veštačkog zuba napadnu desni, a na abatmentu može da se zadrži zubni plak, kao proizvod kamenca i bakterije.
Naravno da vas odgovor na ovo pitanje zanima. Koga ne bi. U pitanju je jedan dugoročniji proces, pa ćemo probati da objasnimo.
Nakon bušenja vilične kosti i postavljanja šrafa, događaju se posebni procesi koji nisu najjednostavniji. Naime, koštano tkivo vilice mora da se fuzioniše sa stranim telom. U pitanju je proces biointegracije koji podrazumeva formiranje nove kosti koja je u kontaktu sa titanijumom. Ovakav proces odvija se u dve faze.
Prva faza zarastanja naziva se faza formiranja kalusa. U toku ove faze dolazi do formiranja kalusa koji ima za cilj da popuni šupljinu između implanata i kosti.
Druga faza zarastanja naziva se faza remodeliranja kosti. U ovoj fazi događa se definitivno modelovanje kosti, srastanje i izgradnja njenog oblika. Na ovaj način implanti se konačno spajaju i postiže se stabilnost. Naravno, nakon toga događa se proces oporavka, ali i izrade protetskog rada. Već smo napomenuli, ovaj proces traje u proseku 4 meseca. Naime, u donjoj vilici kost zarasta brže, dok se u gornjoj dešava da proces traje do 6 meseci.
Kada se u vilicu ugrade dentalni implanti, nastupa period privikavanja. Osim toga, logično je, kako već nismo vodili računa o prirodnim zubima, da se na izvestan način moramo posvetiti održavanju implanata. Ovo je pitanje koje je od velike važnosti, ali ga mnogi zanemaruju. Niti se ovom pitanju posvećuje dovoljno pažnje, niti ga pak postavljaju oni kojima je važno.
Iako samim implantima nije potrebno održavanje kao kod pravih zuba, logično je da je potrebno održavanje higijene u ustima. Zubni implant zaklanjaju desni, pa se oni i ne vide. Od trenutka kada implant nalegne na vilicu i postane integrisani deo nje, održavanje higijene je i te kako važno.
Ukoliko se na spoju krunice i abatmenta zadržava zubni plak, bakterije ili kamenac, lako se dešava da dođe i do upale desni. Za razliku od prirodnog zuba, veštački zub nema mogućnost da se odbrani sam. Najveći uzročnici upale desni, jeste upravo loša higijena.
S obzirom na to da integrisani zubi postaju deo organizma koji ćete nositi čitav život, bolja je opcija da abatment bude izrađen posebno za svaki zub, nego da se koristi fabrički.
Nakon ugradnje zuba, obavezno održimo i kraću obuku za pravilno održavanje higijene implanata i proteza.
Održavanje higijene zuba, redovno pranje kao i korišćenje konca bitni su segmenti održavanja higijene.
Implanti zuba imaju neograničeni rok trajanja. Makar bi trebalo da je tako. No, ako tako gledamo i zubi bi trebalo da traju doveka. Ako se prema njima ophodimo kako treba.
Problemi sa zubima se uglavnom javljaju zbog nemarnosti ili neumerenosti. Nepravilna higijena je osnovni razlog nemanja zuba, a potom i izbegavanje pregleda, zanemarivanje svog zdravlja.
Nakon gubitka zuba i kada je ugradnja implantata završena, trebalo bi da vam percepcija bude drugačija, te da im se posvetite. Zbog toga prehrambene navike, higijena ali i odnos prema stomatologu, mogu imati presudan značaj kada je u pitanju trajanje implanta. Odgovor na pitanje koliko dugo mogu da traju implanti se krije upravo u vašim navikama. Kada se jednom implant postavi u kost, uz pravilno održavanje, trebalo bi da traje čitav život.
„All on 4“ predstavlja terapijski koncept, kojim pomoću četiri implantata saniramo potpunu bezubost vilice.
Može se koristiti i u gornjoj i u donjoj vilici i predstavlja koncept koji je isključivo osmišljen za sanaciju vilica u kojima je došlo do koštanog gubitka -resorpcije kosti usled dugogodišnje bezubosti.
Indikovan je najčšće kod starijih pacijenata, mada se primenjuje i kod mladjih kada je to indikovano.
Svakako kada postoje uslovi da se u gornjoj vilici stavi 6 implantata, to bi trebalo pre raditi nego „All on 4“.
Koncept „All on 4“ pozdrazumeva ugradnju dva prava implantata i dva pod uglom, a kasnije se na te implantate u protetskoj fazi postavlja protetski rad, koji je retiniran šrafovima.
Što se tiče vrste protetskih radova izbor je širok od metalokeramičkih kruna, bezmetalnih kruna, biohapp konstrukcija, pa do titanijuskih i akrilatnih konstrukcija.
Primena lupa u stomatologiji, poslednjih godina gotovo da je postalo standard.U stomatološkoj praksi najčešće se koriste lupe uveličanja od 2 do 6 puta.Korišćenjem lupa preciznost u radu je značajno poboljšana i predvidljivost dugorocnog uspeha značajno veća.
U nasoj ordinaciji lupe koristimo u svakodnevnom radu, što nam značajno pomaže da povećamo uspešnost naših intervencija.