Parodontopatija predstavlja uznapredovalo hronično zapaljenje gingive (desni ). Ona pripada najčešćim oboljenjima uopšte. Zbog prisustva bakterija u zubnim naslagama (plak) dolazi do razvoja zapaljenja koje zahvata potporni aparat zuba koji je lokavizona oko zubnog korena, a takođe može da zahvati i okolne kosti. Ukoliko se ne leči, može doći do vidljivog povlačenja gingive, zubi se razlabavljuju ili mogu da budu potpuno izgubljeni. Prisutno zapaljenje pritom ispoljava delovanje na čitav organizam, npr. potpomaže nastanku oboljenja srca i krvotoka i šećerne bolesti. Iz tog razloga su veoma važni specijalna dijagnostika, kao i ciljano lečenje.
Bolesti desni (paradontalne bolesti) danas postaju sve češća pojava, a procena je da 80% odraslog stanovništva boluje od nekog oblika bolesti desni. Bolesni desni su veoma neprijatna pojava. Pod bolestima desni podrazumeva se upala parodontalnog tkiva, odnosno upala desni.
Koji su uzroci nastanka bolesti desni?
Glavni uzrok nastanka bolesti desni je prekomerno stvaranje zubnih naslaga, koje obiluju bakterijama. One nastaju usled nedovoljne ili nepravilne oralne higijene. Usta su stanište velikog broja mikroorganizama, koje tokom ishrane unosimo u naš organizam. Ako iz različitih razloga dođe do nakupljanja naslaga, desni mogu reagovati upalom.
Šta utiče na bolesti desni?
Pored prekomernog stvaranja zubnih naslaga, bolest desni mogu da uzrokuju ili pogorašaju druga oboljenja, pušenje, određeni lekovi, stres, dijete ili nezdrava ishrana, hormonske promene (u trudnoći, pubertetu, menopauzi), kao i neke hronične bolesti tipa dijabetes, uzroci mogu biti i mehaničke prirode kao na primer škripanja zubima i sl.
Upala desni (Gingivitis) je problem koji se javlja kod gotovo 80% odrasle populacije. Upala desni je najčešće posledica loše oralne higijene. Uzrokuje je zubni plak koji je pun bakterija koje oštećuju gleđ zuba. One izazivaju karijes, ali i infekciju koja vodi u parodontozu. U tom procesu se stvaraju „džepovi“ prepuni štetnih mikroorganizma, a vremenom infekcija iz džepova inficira i okolna tkiva čime zapravo i dolazi do upale desni, odnosno gingivitisa.
Simptomi upale desni
Simptomi upale desni se jako teško primećuju, jer je ova bolest „tiha“ i neretko prelazi u oboljenja koja se završavaju klaćenjem i ispadanjem zuba. Bolest se razvija sporo ali ne pruža gotovo nikakve simptome. Neki od simptoma upale desni su mekane, crvene i otečene desni. Jedan od jasnih simptoma je i krvarenje desni pri pranju zuba.
Upala desni je samo prvi stadijum. Ako je ignorišete, ona vodi ka povlačenju desni, gubitku koštane mase, ogoljavanju vrata zuba i drugim karikama koje vode do generalizovane parodontoze. Tada dolazi i do gubitka potpornih struktura zuba.
Povlačenje desni je pomeranje nivoa ivice desni (gingive) ka korenu zuba. Povlačenje desni može zahvatiti sve ili skoro sve zube (generalizovano povlačeje desni), a može da zahvati i samo pojedine zube. Povlačenje desni sa zuba može biti različite veličine i oblika.
Početni stadijum parodontoze je upala desni (desni krvare, crvene su i uvećane), a nakon tog stadijuma dolazi do propadanja desni i ogoljenja korena zuba usled čega zubi deluju izduženo. To je poodmakli stadijum paradontopatije i tada dolazi do povlačenja desni sa svih zuba ili sa većine. Povlačenje desni ne označava samo gubitak mekog tkiva, već tada dolazi i do gubitka koštanog tkiva. Vremenom se koštano tkivo toliko ošteti da dolazi do klimanja i ispadanja zuba koji su klinički zdravi. Ovo je terminalni stadijum parodontopatije. Prema tome, povlačenje gingive koje je generalizovano se ne dešava samo sa spoljašnje (vestibularne) strane zuba, nego zahvata i celokupno meko tkivo oko zuba. Kamenac nastaje usled taloženja minerala u mekim zubnim naslagama (zubni plak). Ovo je osnovni uzrok povlačnja desni i gubitka koštanog tkiva koji „beže“ od ove iritacije.
Povlačenje desni koje se ne manifestuje na svim zubima, nego samo na jednom ili nekoliko, najčešće karakteriše eksponiranje korena sa spoljne strane.
Lečenje povlačenja desni
Kako lečiti povlačenje desni? Univerzalni lek za povlačenje desni ne postoji. Treba ukloniti uzroke recesije gingive (povlačenja desni) da bi desni mogle da se oporave. U zavisnosti od uzroka treba:
-Selektivnim brušenjem zuba ukloniti traumatski kontakt;
-Ispraviti nepravilan položaj zuba, ortodentskom terapijom;
-Zameniti lose odrađene protetske radove;
-Hirurški korektovati visoko postavljen frenulum i plik;
-Pravilno održavati oralnu higijenu;
-Protetska rehabilitacija.
Režanj operacija se pokazala kao najbolji način u rešavanju parodontopatije.
Parodontopatija ja oboljenje potpornog aparata zuba odnosno veze korena zuba sa košću. U početku se manifestuje upalom desni, kasnije povlačenjem kosti, u zadnjim stadijumima klaćenjem zuba i njihovim ispadanjem.Zubni kamenac predstavlja glavni razlog nastanka parodontopatije a sa njom se javlja neophodnosti režanj operacije. Više o tome možete pročitati u edukativnom članku o parodontopatiji.
Režanj operacija se primenjuje u uznapredovanom stadijumu parodontopatije. Ona podrazumeva hiruršku metodu, pri čemu se dižu Vaše desni i uklanjaju patološke promene. Ukoliko je izraženo povlačenje kosti i klaćenje zuba obavezno je ubacivanje veštačke kosti i membrane da bi došlo do nadoknade defekata u kosti.Važno je napomenuti da se parodontopatija ne leči već se samo stanje zaustavlja. Dobrom oralnom higijenom i redovnim kontrolama, parodontopatija se održava na nivou posle intervencije.Nivo kosti se ne može podići na nivo koji ste nekada imali ali dobijate mogućnost da zaustavite dalje propadanje kosti.
Često savetujemo da nakon režanj operacije Vaše zube vežemo u blok ako procenimo da je to najbolje rešenje za Vaše trenutno stanje jer time zube stabilizujemo i sprečava se njihovo dalje rasklaćenje.Parodontalni džep – PDP je prostor između desni i zuba, tu se nakupljaju naslage koje su pune bakterija, one svojim toksinima dovode do upale desni i razaraju koštane strukture u kojima je zub.Parodontopatija ne daje ili daje minimalne simptome, nema bolova.
U parodontalnoj hirurgiji jedan od osnovnih zahvata je upravo režanj operacija. Čišćenje koštanih džepova i aplikacijom veštačke kosti dolazi do stvaranja nove kosti i regeneracije parodontalnog aparata.
Vidljive desni tokom smeha (Gummy smile ) su relativno česta pojava kod pacijenata.
Takve osobe izbegavaju da se smeju ili se nelagodno osećaju u društvu. U svakom slučaju to smatraju za estetski nedostatak.Taj nedostatak ili problem danas se rešava vrlo lako.
U slučajevima gde je gummy smile veliki zubi su najčešće sitni. Neretko postoje i dijasteme (razmaci između zuba). U takvim slučajevima neophodno je uraditi uklanjanje viška desni.
Intervencija traje kratko, svega dvadesetak minuta.
Pacijenti iz ordinacije izlaze sa potpuno novim osmehom i postignuti rezultat je odmah vidljiv.
Naravno, posle intervencije je potrebno nekoliko dana da se desni smire i da pacijent nastavi sa dobrom oralnom higijenom.Postoje slučajevi gde je Gummy smile veliki i gde je potrebno veliko uklanjanje desni, tada se preporučuje u sklopu sanacije i protetski rad (najbolji estetski izbor su bezmetalne keramičke krunice).
Slobodni mukogingivalni autotransplantat, pretstavlja transplantat koji se uzima sa predela nepcanog tkiva ili bezubog alveolarnog grebena.
Cilj uzimanja transplantata jeste njegovo pozicioniranje na drugu regiju u vilici, da bi se prekrila recesica (povlačenje desni), tj nadoknadilo tkivo koje nedostaje, zaštitili ogoljeni korenovi zuba i promenio biotip postojećeg tkiva.
Predstavlja transplantat vezivnog tkiva, koji u svom sastavu ne sadrži epitel. Regija iz koje uzimamo transplantat može biti u predelu nepca i bezubog grebena.